See fagi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "phage"
},
"expansion": "English phage",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English phage.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fagi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faginansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faagi",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fagi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fagi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fag",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Microbiology",
"orig": "fi:Microbiology",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Virology",
"orig": "fi:Virology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"phage"
],
"id": "en-fagi-fi-noun-2FOHI9rJ",
"links": [
[
"microbiology",
"microbiology"
],
[
"virology",
"virology"
],
[
"phage",
"phage"
]
],
"raw_glosses": [
"(microbiology, virology) phage"
],
"synonyms": [
{
"word": "bakteriofagi"
},
{
"word": "faagi"
}
],
"topics": [
"biology",
"microbiology",
"natural-sciences",
"virology"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑɡi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ɡi]"
},
{
"rhymes": "-ɑɡi"
}
],
"word": "fagi"
}
{
"forms": [
{
"form": "fāgī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "fāgī"
},
"expansion": "fāgī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fāgus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fāgus:",
"nominative/vocative plural"
],
"id": "en-fagi-la-noun-eVGRm52j",
"links": [
[
"fāgus",
"fagus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fāgus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fāgus:",
"genitive singular"
],
"id": "en-fagi-la-noun-B1wXReF4",
"links": [
[
"fāgus",
"fagus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "fagi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lvk",
"2": "noun",
"g": "n"
},
"expansion": "fagi n",
"name": "head"
}
],
"lang": "Lavukaleve",
"lang_code": "lvk",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Lavukaleve entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"island"
],
"id": "en-fagi-lvk-noun-KM0sXBXR",
"links": [
[
"island",
"island"
]
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"word": "fagi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fagi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Romanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "fag"
}
],
"glosses": [
"indefinite nominative/accusative/genitive/dative plural of fag"
],
"id": "en-fagi-ro-noun-sB-oPRqS",
"links": [
[
"fag",
"fag#Romanian"
]
],
"tags": [
"accusative",
"dative",
"form-of",
"genitive",
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
}
],
"word": "fagi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "phage"
},
"expansion": "English phage",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English phage.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fagi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faginne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faginsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faginaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faginansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fageikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fageiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fageittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fageittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fageineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fageinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faagi",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fagi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fagi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fag",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑɡi",
"Rhymes:Finnish/ɑɡi/2 syllables",
"fi:Microbiology",
"fi:Virology"
],
"glosses": [
"phage"
],
"links": [
[
"microbiology",
"microbiology"
],
[
"virology",
"virology"
],
[
"phage",
"phage"
]
],
"raw_glosses": [
"(microbiology, virology) phage"
],
"topics": [
"biology",
"microbiology",
"natural-sciences",
"virology"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑɡi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ɡi]"
},
{
"rhymes": "-ɑɡi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "bakteriofagi"
},
{
"word": "faagi"
}
],
"word": "fagi"
}
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin noun forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "fāgī",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "noun form",
"head": "fāgī"
},
"expansion": "fāgī",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "fāgus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fāgus:",
"nominative/vocative plural"
],
"links": [
[
"fāgus",
"fagus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"nominative",
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "fāgus"
}
],
"glosses": [
"inflection of fāgus:",
"genitive singular"
],
"links": [
[
"fāgus",
"fagus#Latin"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"word": "fagi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "lvk",
"2": "noun",
"g": "n"
},
"expansion": "fagi n",
"name": "head"
}
],
"lang": "Lavukaleve",
"lang_code": "lvk",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Lavukaleve entries with incorrect language header",
"Lavukaleve lemmas",
"Lavukaleve neuter nouns",
"Lavukaleve nouns",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"island"
],
"links": [
[
"island",
"island"
]
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"word": "fagi"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ro",
"2": "noun form"
},
"expansion": "fagi",
"name": "head"
}
],
"lang": "Romanian",
"lang_code": "ro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Romanian entries with incorrect language header",
"Romanian non-lemma forms",
"Romanian noun forms"
],
"form_of": [
{
"word": "fag"
}
],
"glosses": [
"indefinite nominative/accusative/genitive/dative plural of fag"
],
"links": [
[
"fag",
"fag#Romanian"
]
],
"tags": [
"accusative",
"dative",
"form-of",
"genitive",
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
}
],
"word": "fagi"
}
Download raw JSONL data for fagi meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.